Diagnostika z jazyka

Diagnostika z jazyka je důležitým vodítkem pro zjištění aktuálního zdravotního stavu. TČM vychází z poznání, že vše, co se děje uvnitř těla, se projevuje navenek, jazyk veškeré změny odráží velice rychle.

 

Topografie jazyka

Určité oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám.

Související obrázek

Barva těla jazyka poskytuje okamžitý a jasný obraz momentálního stavu. Jsme-li na pochybách o správné diagnóze, barva těla jazyka vždy upozorní na skutečný stav. Bledé tělo znamená problémy jangové složky nebo krve - podle toho, zda je jazyk lehce vlhký, nebo suchý. Červené tělo oznamuje přítomnost horkosti. Červené tečky nebo skvrny vznikají z horkosti a stagnace krve. Fialové tělo značí stázu krve

A například jazyk červený ve středu a černý (načernalý) po stranách ukazuje na velmi vážný stav zapříčiněný zhroucením jinové složky ledvin. Modré (modravé) tělo jazyka, který je navíc bez povlaku, vypovídá o naprostém kolapsu enrgie a krve, u těhotných žen může namodralý jazyk avizovat hrozící potrat.

Tvar těla jazyka odráží spíše konstituční stav organizmu, typ jedince.

Také může mít dlouhé horizontální rýhy, což při výrazněji červené barvě jazyka ukazuje na problémy ledvin nebo při normální barvě jazyka na problémy žaludku a/nebo plic.

Zejména u starších lidí může mít rýhy podobné ledovým krám, které signalizují vyčerpání životní energie pocházející z ledvin. Je-li jazyk zároveň červený a bez povlaku, svědčí o pokročilé fázi problému. Postižení budou pravděpodobně trpět nočním pocením a bolestí v kloubech. Tento nález je častý u žen, které mají problémy v menopauze.

 

Povlak

Povlak na jazyku je fyziologickým projevem činnosti zejména žaludku a sleziny. Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký povlak pevně spojený s povrchem jazyka - nelze jej seškrábnout nebo setřít -, nejtenčí na bočních okrajích a špičce, mírně tlustší ve středu (na zóně žaludku a sleziny) a ještě silnější na kořeni.

Povlak má zásadní význam např. při diagnostikování akutních onemocnění způsobených škodlivinami; platí, že tloušťka povlaku je přímo úměrná jejich intenzitě.

 

Pečlivá analýza barvy a tvaru těla jazyka a barvy, tloušťky a rozmístění povlaku a různých abnormálních pupínků a prasklin může jasně informovat o povaze a způsobu vzniku nemoci. Možností kombinací výše uvedených prvků je samozřejmě řada.

Znalost diagnostiky podle jazyka umožní nejen odhalit patologie a sledovat průběh léčby, ale i "vidět za horizont" - udělat prognózu života.

© 2015 Hynek Šturma